یکشنبه , 22 تیر 1399 , 05:25 | +0430

همایش رونمایی اساسنامه مجمع ملی سمن‌های جوانان در شیراز می‌گذرد.

6/مرداد/1398
اخبار سمن ها -
مقالات و پژوهش ها -
بدون دیدگاه

ایران آنلاین / تا جایی که کارشناسان در این حوزه معتقدند مشکلاتی همچون وابستگی سمن‌ها به دولت، به رسمیت نشناختن استقلال آنها در سازمان‌ها و نهاد‌های اجرایی، مشکل جایگاه حقوقی آنها در ساختار اجرایی دولت، آشنا نبودن مردم و جوانان دامنگیر سمن‌ها برای فعالیت‌های اجتماعی شده است. هرچند از این پس با تصویب این اساسنامه به دستور رئیس جمهوری این مجمع ثبت ملی می‌شود و قادر خواهد بود.

با نهاد‌های دولتی به‌طور مستقیم همکاری کند. سرمایه‌گذاری و توجه به‌ مطالبات جوانان کشور یکی دیگر از موضوعات اصلی این نشست بود. به‌طوری که حتی دکتر جهانگیری نیز در آیین رونمایی از مجمع جوانان به‌ نقش جوانان و سازمان‌های مردم نهاد در حل مشکلات و کمک به‌ دولت تأکید کرد و گفت: «اگر فرصت در اختیار جوانان قرار گیرد آنها می‌توانند معجزه خلق کنند.»
در هر استان چندین سازمان مردم نهاد جوانان فعالیت می‌کنند. سازمان‌های مردم‌نهادی که هر کدام به دست جوانان هر استان اداره می‌شوند و برای حل مشکلات استان از میان خودشان برگزیده شده‌اند. البته هر کدام از این سازمان‌ها بر اساس مشکلات جوانان هر استان برنامه‌های متفاوتی برای حل مشکلات آنها اجرا می‌کنند. تمام اعضای سمن‌های جوانان استان‌های کشور به این اساسنامه خوش‌بین هستند و منتظرند با اجرایی شدن آن دست به اقدامات ویژه‌ای بزنند. آن‌طور که «آذین عارفیان»، دبیر سازمان‌های مردم نهاد جوانان استان لرستان می‌گوید: «می‌خواهیم مجمع باعث انسجام و اتحاد تمام سازمان‌های مردم نهاد کشور شود. داشتن یک مجمع در حل مشکلات و پیشبرد اهداف بسیار مؤثر است. سمن‌های استان لرستان در حوزه آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و دینی فعالیت می‌کنند. این سازمان‌ها تاکنون با برگزاری کارگاه‌های پیشگیری اعتیاد و آشنایی با فضای مجازی، مشاوره قبل یا بعد از ازدواج اقداماتی را در حوزه جوانان انجام داده‌اند.»
دستاوردهای سازمان‌های مردم نهاد لرستان البته به حوزه آسیب‌ها خلاصه نمی‌شود. به گفته عارفیان یکی از سمن‌های لرستان در حوزه گردشگری اقدامات قابل توجهی انجام داده است به طور مثال به کاسین رصد خانه‌ای که در بام لرستان توسط این سمن افتتاح شده اشاره کرد: «حدود 3 سال است که این رصدخانه را تأسیس کردیم. این رصدخانه هم‌اکنون با فعالیت نخبگان ستاره شناسی مشغول به‌کار هستند.»
بودجه، دغدغه مهم سمن‌ها
تعداد زیادی از سازمان‌های مردم نهاد استان‌ها البته هنوز فعالیت‌شان را آغاز نکرده‌اند و قرار است بزودی فعال شوند. «رضا داوری» مسئول مشارکت‌های اجتماعی جوانان اداره کل ورزش و جوانان لرستان می‌گوید: «در استان لرستان حدود 20 سمن در حال تأسیس داریم. دغدغه اصلی جوانان استان لرستان اشتغال است. بنابراین از سمن‌ها خواسته‌ایم تا در حوزه کارآفرینی فعالیت ویژه‌ای داشته باشند. در حوزه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار و جوانان فعالیت‌های متعدد زیادی انجام داده‌ایم. امیدواریم با همکاری برخی از دستگاه‌ها بتوانیم اعتبارات لازم را دریافت کنیم تا با جدیت در این حوزه فعالیت کنیم.»

برچسب ها:دیدگاه
دیدگاه شما :